Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Nová základna v Otrokovicích slouží i pro biohazard tým a jako výukové středisko řidičů

Zcela nové výukové středisko pro řidiče sanitních vozidel s trenažérem, zázemí pro biohazard tým a mimořádné události, stejně jako sklad pneumatik a pneuservis. To vše již nabízí nová výjezdová základna v Otrokovicích, odkud záchranářské týmy začaly do terénu vyjíždět posledního listopadu loňského roku. Od té doby se poměrně rozsáhlý areál dovybavoval a dolaďoval tak, aby základna sloužila jednotlivým odbornostem co nejlépe.

„V tuto chvíli je výjezdová základna v Otrokovicích kompletně vybavena a plně funkční, je moderní a prostorná. Zároveň je pracovištěm, jaké tady potřebujeme – zajistí větší bezpečnost místních obyvatel a zároveň má kapacitu na rozšíření týmu, který bude potřebný na budované dálnici D55,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Zároveň upozornil, že základna stojí na velmi strategickém místě, na okraji tří okresů – Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž, a sanitky jsou poblíž napojení na dálnici.

Záchranáři třicet let sídlili v pronajatých prostorech otrokovické polikliniky. „V budově polikliniky bylo stěží místo pro dvě výjezdové skupiny. Nová výjezdová základna nám dává prostor pro další, tedy třetí výjezdovou skupinu. Ta začala v Otrokovicích fungovat od Nového roku. A do budoucna bude možné tento počet ještě navýšit,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Kromě rozšíření počtu výjezdových skupin, nabízí nová základna i mimořádný prostor pro školení a výuku řidičů vozidel zdravotnické záchranné služby. Jeho srdcem je trenažér pro nácvik zvládnutí krizových situací v silničním provozu. Pracoviště instruktora na první pohled připomíná domácí herní zázemí, skládající se z počítače, dotykového monitoru, tabletu, volantu s pedály a „space mouse“.  Samotný trenažér je postaven na pohyblivé platformě a sedák řidiče s přístrojovou deskou včetně ovládacích prvků jsou identické s vozidly VW Transporter, které Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje používá. Pro zobrazení prostředí slouží pět obrazovek nebo brýle pro virtuální realitu. „Naši řidiči dosud absolvovali jen jízdy na polygonu v Jihlavě. Tímto trenažérem, na kterém dokážeme nasimulovat například různý stav vozovky, počasí, sestavit si vlastní prostředí a situace, získáváme zcela nové možnosti ve vzdělávání řidičů záchranky,“ řekla vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS Zlínského kraje Dana Polášková.

V další části rozlehlého areálu našel důstojné zázemí také záchranářský tm specializovaný na převozy pacientů s vysoce nebezpečnou nákazou, tzv. biohazard tým. Ten měl své stísněné prostory ve výjezdové základně ve Zlíně. „Ty neumožňovaly adekvátní uložení potřebných věcí. Navíc přímo na základně v Otrokovicích, díky prostorovým možnostem, můžeme i pravidelně tuto činnost nacvičovat, aniž bychom omezili záchranářské skupiny ve výjezdu,“ uvedl náměstek pro léčebnou péči ZZS Zlínského kraje Dorián Pfeifer.

V budovách je také nově sklad zdravotnického a dalšího materiálu pro mimořádné události a hromadná neštěstí, sklad pneumatik a servisní prostor pro automobily. V dalším objektu jsou garáže pro sanitky, myčka, sklady léků, zdravotnického materiálu a dezinfekce i nebezpečného materiálu.

Nová výjezdová základna vznikla přestavbou tří budov střední průmyslové školy. Proměna začala v lednu 2022 a přesáhla 139 milionů korun, dotace z IROP činila 85,5 milionu korun, zbytek peněz hradil Zlínský kraj jako zřizovatel záchranky.

ZZS Zlínského kraje má celkem 16 výjezdových základen. Ta sedmnáctá se začne stavět letos v Luhačovicích, stejně jako stavbaři začnou rozšiřovat stávající základnu v Uherském Hradišti.

Aktuality - Archív


18. 6. 2024 Pozor na vysoké teploty!


První vlna veder v letošním roce si začala vybírat svou daň a naši záchranáři stále častěji vyjíždějí ke kolapsovým...

18. 6. 2024 Pět zraněných po střetu dodávky a osobního auta u Buchlovic


K vážné dopravní nehodě nedaleko Buchlovic vyjížděly krátce po 5:00 čtyři záchranářské posádky, z toho jedna s lékařem, z...

14. 6. 2024 Cvičení ve Valašských Kloboukách mělo ty nejvděčnější diváky


Taktické cvičení ve Valašských Kloboukách – tentokrát na téma požár v tamním domě s pečovatelskou službou – opět prověřilo naši akceschopnost....

14. 6. 2024 Dětský den s IZS v Březové


Den dětí tak trochu jinak a rovnou s přehlídkou Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, hasičů, Armády ČR a spolku Kopretina,...

11. 6. 2024 Díky cyklistům za pomoc při náročném zásahu v okolí Soláně


Děkujeme náhodným cyklistům, kteří minulý pátek pomohli našim záchranářům v těžko přístupném terénu v okolí Soláně na Vsetínsku hledat muže ve...

10. 6. 2024 Potřetí v řadě jsme získali nejvyšší ocenění v péči o pacienty s mrtvicí


Už potřetí v řadě dosáhla Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje na nejvyšší, tedy diamantové ocenění v péči o pacienty postižené cévní...