Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

V Uherském Brodě končí dětská pohotovost, nejsou pediatři

Nedostatek pediatrů i neochota sloužit nad rámec své běžné praxe může za uzavření lékařské pohotovostní služby pro děti a dorost v Uherském Brodě. Tuto službu už řadu let zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, peníze na ni v plné výši poskytuje Zlínský kraj.

Dětská pohotovost v Uherském Brodě byla jedinou, kterou záchranka provozovala. Fungovala vždy o víkendech a svátcích od 8 do 15 hodin. „Dva z pediatrů teď ze systému osmi sloužících lékařů vypadli. Sloužící, velmi ochotní, lékaři jsou ve vyšším seniorském věku, je jich ale málo a nikdo další je v jejich snaze nepodpořil. Přes veškeré úsilí vedení záchranky i Zlínského kraje, včetně nabídky nadstandardních finančních podmínek, se adekvátní počet lékařů nepodařilo v tuto chvíli zajistit. Z jednání vyplynulo, že oslovení pediatři dávají přednost volnému času,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

„Doposud bylo poskytování pohotovostních služeb založeno jen na ochotě lékařů. Žádný zákon, který by jednoznačně vymezoval práva a povinnosti lékařů při zajišťování pohotovostních služeb, neexistuje. Všem sloužícím lékařům bych chtěl za jejich práci velmi poděkovat, vážím si toho. S pediatry budeme chtít o nastalé situaci ještě jednat a najít dohodu, abychom provoz pohotovostní služby dál zachovali,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Pohotovost pro dospělé zůstává v Uherském Brodě beze změn, a to ve stejném rozsahu jako loni. I tady však jednání nebyla jednoduchá, ale shoda a pochopení byly nakonec nalezeny.

Ordinační hodiny pohotovostních služeb pro dospělé, které Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zajišťuje i ve Valašských Kloboukách, Bystřici pod Hostýnem a Rožnově pod Radhoštěm a zubní pohotovost pak v Uherském Hradišti, se nemění. V každém městě jsou ale různé. Třeba v Uherském Brodě a ve Valašských Kloboukách funguje pohotovost pro dospělé i v pracovní dny, v ostatních místech je otevřeno o víkendech a svátcích.

Loni, od ledna do konce listopadu, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje ošetřila v rámci lékařské pohotovostní služby 4633 pacientů, z toho 663 nemocných dětí přišlo za tuto dobu na pohotovost do Uherského Brodu.  

ORDINAČNÍ HODINY
 Pracovní dnySo, Ne, Svátky
Val. Klobouky – LPS pro dospělé17:00 – 20:0010:00 – 18:00
Bystřice p. H. – LPS pro dospěléX8:00 – 13:00
Rožnov p. R. – LPS pro dospěléX8:00 – 15:00
Uh. Brod – LPS pro dospělé17:00 – 20:008:00 – 20:00
U. Hradiště – LPS stomatologickáX8:00 – 12:00

Aktuality - Archív


14. 2. 2024 Zdravotnické týmy měly vloni téměř 60.000 výjezdů k záchraně lidských životů


Přesně 59.060 výjezdů do terénu uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje v roce 2023. V meziročním srovnání jde o mírný...

12. 2. 2024 Poslední rozloučení se skvělým lékařem


S velkým zármutkem v srdci jsme se minulý týden rozloučili s našim dlouholetým lékařem, skvělým kolegou, nesmírně oblíbeným a...

9. 2. 2024 Sladké poděkování od malého pacienta


Krásné setkání po několika týdnech. Tentokrát radostné a s pusou od ucha k uchu. Čtyřletý Kubík s maminkou dnes...

8. 2. 2024 Nehoda autobusu v Biskupicích


K dopravní nehodě autobusu v obci Biskupice vyjížděly dnes záchranářské týmy ze Zlína a Slavičína. Nehoda se stala krátce před 13:30....

7. 2. 2024 Výjezdové základny ve Slavičíně a Uherském Hradišti mají nové vozidlo RV


Posádky RV (rendez-vous) ve Slavičíně a Uherském Hradišti jezdí v nových Seatech Tarraco. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje těmito dvěma...

5. 2. 2024 Šestiletý chlapec zachránil otci – diabetikovi život


A tak jsme v sobotu možná potkali budoucího záchranáře. Sice mu je teprve šest, ale už teď má náš...