Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Mobilní iktová jednotka zachraňovala na Valašsku životy

Mimořádné benefity pro zachraňované lidi přinesla mezinárodní klinická studie, do které se Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zapojila jako první v České republice. Speciální sanitka vybavená počítačovou tomografií (CT) a jinými přístroji byla do terénu na Valašsku vysílána od 16. listopadu. Projekt skončil dnes v 7 hodin.

Výsledkem je 54 výjezdů, 46 ošetřených pacientů, z toho v šesti případech záchranářské týmy podaly přednemocniční intravenózní trombolýzu, devět pacientů převezly do centrové péče, kdy jednoho člověka záchranáři transportovali do Komplexního celebrovaskulárního centra v Ostravě a osm lidí do Iktového centra Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.  K tomu řada provedených laboratorních, ultrazvukových a EEG vyšetření, a tedy i okamžité zhodnocení stavu pacienta a jeho předání konkrétním specialistům v příslušném zdravotnickém zařízení.

„Rozjet celý projekt a zabezpečit ho personálně nebylo vůbec jednoduché. Po nasazení do terénu se ve dvanáctihodinových směnách střídalo osm radiologických asistentů z různých koutů Moravy, 30 řidičů a 20 záchranářů z oblasti Valašské Meziříčí, a lékaři z Fakultní nemocnice v Motole, FN Královské vinohrady, FN Ostrava, FN U Svaté Anny v Brně, Krajské nemocnice Tomáše Bati a nemocnic v Děčíně a Vsetíně. Velmi si vážím a děkuji za pracovní nasazení a ochotu všech zúčastněných, neboť v tomto projektu úžasným způsobem spolupracovali v jednom týmu zdravotníci poskytující přednemocniční péči s kolegy z nemocničních specializovaných pracovišť. Pro valašskomeziříčskou oblast to nebylo jednoduché a všichni to zvládli perfektně,“ konstatoval ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Mobilní iktovou jednotku měla ZZS Zlínského kraje zapůjčenou od německých partnerů ze Saarské univerzity v Homburgu. Šlo o první takovou studii v České republice a jednu z mála v Evropě. Speciálně vyčleněný a proškolený tým testoval sanitku v hornaté oblasti Beskyd a Javorníků na Valašskomeziříčsku a Vsetínsku.  Cílem bylo dosáhnout časového benefitu pro pacienta, kdy péči, kterou by dostal ve specializovaném iktovém centru, dostal přímo v terénu. Celá studie se mohla uskutečnit pouze díky podpoře Zlínského kraje a spolupráci s Krajskou nemocnicí T. Bati ve Zlíně.

„Ani můj nejoptimističtější scénář nepočítal s takovým výsledkem. Ze zkušeností ze světa plyne, že poměrně dlouho trvá, než se celý specializovaný tým sehraje. Tady to bylo ale úplně jiné. Všichni to zvládli s přehledem a radostí, všichni se nadchli. Byl to skutečný koncert. A upřímně jsem nečekal ani tolik ošetřených pacientů za pouhých 18 dní provozu sanitky. Pacienti se nám i sami ozývají zpět a děkují. To je často až dojemné,“ shrnul iniciátor projektu v ČR a člen týmu mobilní iktové jednotky doktor Radim Líčeník.

„Že u nás na Valašsku jezdí tato speciální sanitka, jsem věděla. Že ji budu zrovna já potřebovat, to mě teda vůbec nenapadlo. V nejkratší možné době přijela báječně sehraná parta záchranářů, která mě zaléčila tak, že dnes chodím, plynně mluvím a cítím se tak, jako by se ani nic nestalo. Za mě jde o neskutečnou úsporu času pro mrtvicí postiženého pacienta. Netroufám si odhadnout, v jakém stavu bych byla, kdybych na iktovou sanitku nenarazila. Mohla jsem být ochrnutá, mohla jsem mít poruchu řeči … těžko říct. Jasné ale je, že událost se stala v úterý a v neděli mně propustili z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně domů. Žádné následky na sobě nepociťuji. Cítím neuvěřitelný vděk,“ reagovala jedna z ošetřených pacientek.

Sanitka byla vysílána nejen k pacientům s mrtvicí, ale i s epileptickými záchvaty, náhle vzniklými akutními bolestmi hlavy, akutním vertigem nebo poruchou vědomí neúrazového charakteru. V praxi to vypadalo tak, že operátorka přijala výzvu a na místo vyslala nejbližší záchranářskou posádku, která pacienta zajistila v rámci přednemocniční neodkladné péče. Zároveň s ní vyjel ze základny ve Valašském Meziříčí tým mobilní iktové jednotky. Ten buď dojel přímo na místo události nebo v rámci úspory času se se záchranářskou posádkou potkal na předem vytipovaném místě, kde pacientovi po zobrazení mozku (CT), případně i mozkových tepen (CT angiografie) poskytl péči jako v nemocničním iktovém centru. Snímky z CT se poté odesílaly na radiologické pracoviště Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, jehož radiologové je vyhodnotili a konzultovali s posádkou v terénu. V případě, že pacient byl indikován k podání trombolýzy, byla tato podána přímo v terénu a pacient byl následně odvezen právě do iktového centra zlínské nemocnice.

Kromě CT byla sanitka vybavena i mnoha dalšími přístroji. Záchranáři tak byli schopni pacientovi vyšetřit CRP, renální funkce, minerály, kardiomarkery, krevní obraz, koagulaci, provést cílené ultrazvukové vyšetření od mozkových tepen a krkavic, přes echokardiogram, až po sonografické vyšetření žil dolních končetin. Díky EEG přístroji a speciálním antiepileptickým lékům byli schopni ihned na místě léčit pacienty se záchvaty. Toxikologickým panelem pak mohli zjistit i přítomnost návykových látek. „Výsledky takových vyšetření tak ukázaly, na jaké oddělení pacienta, u kterého nebyla potvrzena mrtvice, směřovat. A to šetřilo čas nejen zachraňovanému ale i nemocničnímu personálu. Podařilo se zajistit také antidotum, tedy látku, která u pacientů beroucích léky na ředění krve účinek těchto léků zastavuje a tím je možné podat nemocnému trombolýzu. Stejně tak záchranáři měli k dispozici i kontrastní látku, která je pro některé typy CT vyšetření nezbytná. Umožňuje totiž zobrazit uzávěr velkých mozkových tepen a pacient může být letecky přepraven přímo do komplexního iktového centra, kde může podstoupit mnohdy život zachraňující mechanickou trombektomii. To je speciální intervenční metoda, díky které je možné odstranit uzávěr tepny způsobený krevní sraženinou,“ upřesnil náměstek léčebné péče Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Dorián Pfeifer.

Výsledky z působení mobilní iktové jednotky na Valašsku se budou do studie dále statisticky zpracovávat. Sledovat se bude například další zdravotní vývoj pacientů či kvalita a rychlost jejich návratu do běžného života. Podrobné výsledky by mohly být známy příští rok v květnu.

Aktuality - Archív


18. 7. 2024 Zahájili jsme výstavbu nové základny v Luhačovicích, tu v Uherském Hradišti podstatně rozšiřujeme


Investice za víc než 72 milionů korun dnes slavnostně zahájila Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Novou výjezdovou základnu staví...

18. 7. 2024 Střet osobního auta se čtyřkolkou u Zborovic


Tři záchranářské týmy – z výjezdové základny v Morkovicích a dva z Kroměříže (z toho jeden s lékařem) vyjížděly ve středu před 18:30...

17. 7. 2024 Kryštůfek opět pomáhal dítěti snížit stres


Plyšový Kryštůfek záchranář zpříjemnil náročný den chlapci, kterého naši záchranáři ze vsetínské oblasti v úterý transportovali sanitkou hned dvakrát....

15. 7. 2024 Masters of Rock: Naše posádky ošetřily jen dva fanoušky


Jubilejní 20. ročník vizovického festivalu Masters of Rock byl pro posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje jedním z nejklidnějších. Po...

12. 7. 2024 Střet osobního auta a malého cyklisty v Karolince


K záchraně chlapce, kterého v Karolince při jízdě na kole srazilo auto, vyjížděly v pátek krátce po poledni zdravotnické...

12. 7. 2024 Noční výjezd k Velké Javořině


K záchraně dívky, kterou při noční táborové bojovce v okolí Velké Javořiny postihl astmatický záchvat, vyjížděly krátce před třetí hodinou...