Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Otrokovičtí záchranáři se přestěhovali do nové výjezdové základny

Dnes úderem půl sedmé ráno se nová výjezdová základna v Otrokovicích stala oficiálně novým pracovištěm pro výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Po necelých dvou letech od zahájení stavby se sen stal skutečností a naši záchranáři získali vlastní moderní pracovní zázemí. Do nové výjezdové základny v ulici U Letiště se přestěhovali z budovy otrokovické městské polikliniky. Tamní pronajaté místnosti už dávno nepřipomínaly příjemné a vlídné pracoviště.

Stavba nové výjezdové základny v Otrokovicích začala v lednu 2022. Celkové náklady přesáhly 139 milionů korun, dotace z IROP činila 85,5 milionu korun, zbytek peněz hradil Zlínský kraj jako zřizovatel záchranky. „Nová výjezdová základna vznikla přestavbou tří budov střední průmyslové školy, které jsou ve vlastnictví Zlínského kraje. Stojí na velmi strategickém místě, na okraji tří okresů – Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž, navíc budou sanitky poblíž napojení na dálnici,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

V budově městské polikliniky záchranáři sídlili přes třicet let. Prostory přitom zůstávaly stejné, základna se ale postupně rozrůstala, a ještě rozrůstat bude. „V budově polikliniky bylo stěží místo pro dvě výjezdové skupiny. Nová výjezdová základna nám dává prostor pro další, tedy třetí výjezdovou skupinu. Ta začne v Otrokovicích fungovat od Nového roku. A do budoucna bude možné tento počet ještě navýšit,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Prostory městské polikliniky už dávno nevyhovovaly nejen s ohledem na zaměstnance, ale také na zázemí, které každá výjezdová základna musí mít k dispozici. Jde například o adekvátní sklady pro materiál a léky i parkovací místa pro sanitky.

„To, že z nové základny v Otrokovicích dnes vyjely první sanitky, je dalším důkazem skvěle fungující spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje a Centrem pro regionální rozvoj, stejně jako důkazem toho, že evropské peníze pomáhají přesně tam, kde je to třeba a zásadně zvyšují kvalitu veřejných služeb,“ doplnila Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP Centra pro regionální rozvoj České republiky.

Do nové výjezdové základny U Letiště se zatím přestěhovaly pouze výjezdové skupiny. Postupně v budovách najde zázemí záchranářský tým specializovaný na převozy pacientů s vysoce nebezpečnou nákazou, tzv. biohazard tým. Jsou tam i prostory pro výcvik a školení řidičů, sklad zdravotnického a dalšího materiálu pro mimořádné události a hromadná neštěstí, sklad pneumatik a servisní prostor pro automobily. V dalším objektu jsou garáže pro sanitky, myčka, sklady léků, zdravotnického materiálu a dezinfekce i nebezpečného materiálu.

ZZS Zlínského kraje má celkem 16 výjezdových základen. Už v příštím roce se počítá se zahájením rozšíření té v Uherském Hradišti a výstavbou nové, sedmnácté, výjezdové základny v Luhačovicích.

Aktuality - Archív


14. 2. 2024 Zdravotnické týmy měly vloni téměř 60.000 výjezdů k záchraně lidských životů


Přesně 59.060 výjezdů do terénu uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje v roce 2023. V meziročním srovnání jde o mírný...

12. 2. 2024 Poslední rozloučení se skvělým lékařem


S velkým zármutkem v srdci jsme se minulý týden rozloučili s našim dlouholetým lékařem, skvělým kolegou, nesmírně oblíbeným a...

9. 2. 2024 Sladké poděkování od malého pacienta


Krásné setkání po několika týdnech. Tentokrát radostné a s pusou od ucha k uchu. Čtyřletý Kubík s maminkou dnes...

8. 2. 2024 Nehoda autobusu v Biskupicích


K dopravní nehodě autobusu v obci Biskupice vyjížděly dnes záchranářské týmy ze Zlína a Slavičína. Nehoda se stala krátce před 13:30....

7. 2. 2024 Výjezdové základny ve Slavičíně a Uherském Hradišti mají nové vozidlo RV


Posádky RV (rendez-vous) ve Slavičíně a Uherském Hradišti jezdí v nových Seatech Tarraco. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje těmito dvěma...

5. 2. 2024 Šestiletý chlapec zachránil otci – diabetikovi život


A tak jsme v sobotu možná potkali budoucího záchranáře. Sice mu je teprve šest, ale už teď má náš...