Zkušenost pacienta, kterému díky mobilní iktové jednotce záchranáři podali přednemocniční trombolýzu
Mobilní iktová jednotka jezdí na Valašsku od 15. listopadu od 13 hodiny. K dnešnímu ránu mají její speciálně vyčleněné a proškolené týmy na svém kontě třicítku ošetřených pacientů, pěti z nich podaly přednemocniční trombolýzu. S jedním z nich jsme se spojili a s jeho souhlasem zveřejňujeme jeho zkušenost:
„Že u nás na Valašsku jezdí tato speciální sanitka, jsem věděla. Že ji budu ale zrovna já potřebovat, to mě teda vůbec nenapadlo. V nejkratší možné době přijela báječně sehraná parta záchranářů, která mě zaléčila tak, že dnes chodím, plynně mluvím a cítím se tak, jako by se ani nic nestalo. Za mě jde o neskutečnou úsporu času pro mrtvicí postiženého pacienta. Netroufám si odhadnout, v jakém stavu bych byla, kdybych na iktovou sanitku nenarazila. Mohla jsem být ochrnutá, mohla jsem mít poruchu řeči … těžko říct. Jasné ale je, že událost se stala minulý týden v úterý a v neděli mě propustili z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně domů. Žádné následky na sobě nepociťuji. Cítím neuvěřitelný vděk.“
Mobilní iktovou jednotku má ZZS Zlínského kraje zapůjčenou od německých partnerů ze Saarské univerzity v Homburgu. Jako první v České republice se tak zapojila do unikátní klinické studie, jejímž cílem je dosáhnout časového benefitu pro pacienta, kdy péči, kterou by jinak dostal ve specializovaném iktovém centru, dostane přímo v terénu. Vůbec poprvé je tato sanitka testována v takto hornaté oblasti.
Podrobnosti o zapojení ZZS Zlínského kraje do této studie najdete v tiskové zprávě ze 16. 11. 2023