Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Nové polepy sanitek navádějí, jak na záchranářskou uličku

Pravidlo záchranářské uličky platí dle zákona již pět let. A i přesto, že se situace na silnicích ve Zlínském kraji za ta léta v tomto ohledu významně zlepšila, stále se najdou řidiči, kteří netuší, jak záchranářským vozidlům jedoucím na majáky uhýbat a vytvořit takzvanou záchranářskou uličku. Proto jsme se rozhodli, že v rámci vzdělávání na zadní okno všech našich sanitek postupně nalepíme návody jak na to.

Je to docela jednoduché a POMŮŽE VÁM HŘBET PRAVÉ RUKY: Když palec odtáhnete od ostatních prstů, mezera mezi palcem a ukazováčkem představuje záchranářskou uličku a ostatní prsty pak další jízdní pruhy.

PAMATUJTE:

* Průjezdní pás je potřeba vytvořit již při pomalu jedoucí koloně. Vytvářet jej až když kolona stojí, je většinou pozdě, protože vozidla často nemají kam uhnout.

* Neuzavírejte uličku po průjezdu vozidel IZS. Na místo události mohou být dovolány další posádky.

* Pokud při jízdě v obci vidíte blikající sanitku, nemusíte hned zprudka sešlápnout brzdu. Takovým manévrem často pouze docílíte toho, že se za vámi vytvoří kolona. Stačí uhnout k pravé krajnici, případně do pravého jízdního pruhu za využití pravidla zipu atd …  a pomalu pokračovat v jízdě. PRO JEDOUCÍ SANITKU JE DŮLEŽITÝ PLYNULÝ PRŮJEZD!!!  Samozřejmě v úzkých ulicích, nepřehledných místech nebo v místech se zúžením je nutné zastavit a sanitní vozidlo pustit.

!!!Dodržováním těchto pravidel se na záchraně lidských životů podílíte i vy za volantem!!! Mějte na paměti, že rozhoduje každá ušetřená minuta!!!!!

Prakticky denně se naše posádky setkávají s nešvarem, kdy řidiči vjíždí do křižovatek v okamžiku, kdy mají zůstat stát a dát přednost houkající sanitce, nebo vůbec netuší, jak se zachovat a začnou zmateně kličkovat. Je ale pravda, že je jich čím dál míň a jsme za to moc rádi. Zároveň moc děkujeme těm, kteří stojí v koloně a prostor pro průjezd vozidla IZS vytvoří automaticky.

DĚKUJEME, ŽE NÁM POMÁHÁTE!

Aktuality - Archív


7. 12. 2023 Když je vám práce zároveň i posláním, aneb záchrana jedné seniorky


Záchrana lidského života a pomoc tam, kde je potřeba, není pro naše posádky jen práce, ale i životní poslání....

7. 12. 2023 Ulomená větev doslova propíchla kabinu náklaďáku


Neskutečné štěstí měl dnes dopoledne řidič nákladního auta, který jel po silnici mezi Horní a Dolní Lhotou. V okamžiku, kdy...

5. 12. 2023 Pomoc muži,jehož ruka zůstala zaklíněná ve vysokozdvižném vozíku


Náročnou záchranu muže ve Slušovicích, jehož ruku doslova vcucnul zdvihový mechanismus vysokozdvižného vozíku, mají za sebou dvě záchranářské posádky...

5. 12. 2023 Záchranáři v Bystřici pod Hostýnem se poprvé zapojili do adventního putování po městě


A tak se nám úderem 16 hodiny rozsvítilo číslo 5 na výjezdové základně v Bystřici pod Hostýnem. A víte...

4. 12. 2023 Požár rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm


K poskytnutí přednemocniční neodkladné péče třem osobám po požáru rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm vyjížděly dnes po poledni...

4. 12. 2023 Mobilní iktová jednotka zachraňovala na Valašsku životy


Mimořádné benefity pro zachraňované lidi přinesla mezinárodní klinická studie, do které se Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zapojila jako...