Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Díky okamžité reakci cizího muže dostala pacientka s CMP rychlou zdravotnickou pomoc

Mimořádné štěstí měla žena ze Zlínska, kterou ve čtvrtek postihla mrtvice. Okolo půl páté odpoledne ji telefonoval muž, s kterým byla domluvena na dovozu masa, že už se blíží. Paní se ale nedovolal. Situace mu přišla zvláštní, a tak zazvonil na příbuznou, která bydlela v přízemí domu, a poprosil ji, ať se jde na paní, která žila v patře, podívat. Tam žena ležela na zemi, nemohla se pohnou a špatně artikulovala. Později pacientka vypověděla, že na zem upadla, když se otáčela právě pro zvonící telefon. Pak už se nemohla zvednout. Cítila se jako ochrnutá a nemohla mluvit. Bylo jasné, že ženu postihla cévní mozková příhoda (CMP).

Na místo okamžitě vyjela naše záchranářská posádka. Zdravotnický tým ženu zajistil v rámci přednemocniční neodkladné péče a po konzultaci s lékařem bylo rozhodnuto, že pacientku je nutné bezodkladně převést do FN Olomouc. Samotný transport z bytu v patře nebyl vůbec jednoduchý, když žena měla nadváhu a volat na pomoc hasiče či policii by znamenalo ztratit drahocenné minuty při čekání na jejich příjezd. Právě ty jsou u CMP tím nejdůležitějším bonusem pro pacienta.

Naše velké díky tak patří pánovi, který pacientce přivezl maso. Robert Mucska neježe svým okamžitým rozhodnutím podívat se, co se ženě stalo, ale i rychlým zburcováním sousedů, aby naší posádce přišli pomoci ženu transportovat do sanitky, významně přispěl k rychlému převozu pacientky do Olomouce.

Čím dříve se nemocný dostane do nemocnice, kde mu kvalifikovaný neurologický tým poskytne bezodkladnou léčbu, tím větší šanci na život bez postižení pacient má. V tomto závodě s časem hraje zásadní roli zdravotnická záchranná službu. Právě na jejich posádkách je, aby provedly nezbytné kroky, které přímo ovlivní prognózu pacienta.

Díky reakci a pomoci pana Roberta Mucsky dostala pacientka obrovský časový benefit. DĚKUJEME!!!

Přejeme ženě rychlé uzdravení, a ještě jednou děkujeme, že nejste k sobě lhostejní.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje patří ke světové špičce v péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Letos podruhé v řadě získala od iniciativy Angeles, která se celosvětově zabývá systémem zlepšení péče o pacienty postiženými mrtvicí, nejvyšší, tedy diamantové, ocenění.

Mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí a třetí nejčastější příčinou invalidity na světě. Je prokázáno, že zdravotnická záchranná služba může díky zlepšení své činnosti v oblasti rozpoznání této diagnózy a časnému transportu pacienta do správného zdravotnického zařízení zvýšit přežití a snížit invaliditu v důsledku tohoto onemocnění.

Foto z předávání pacientky ve FN Olomouc.

Aktuality - Archív


7. 12. 2023 Když je vám práce zároveň i posláním, aneb záchrana jedné seniorky


Záchrana lidského života a pomoc tam, kde je potřeba, není pro naše posádky jen práce, ale i životní poslání....

7. 12. 2023 Ulomená větev doslova propíchla kabinu náklaďáku


Neskutečné štěstí měl dnes dopoledne řidič nákladního auta, který jel po silnici mezi Horní a Dolní Lhotou. V okamžiku, kdy...

5. 12. 2023 Pomoc muži,jehož ruka zůstala zaklíněná ve vysokozdvižném vozíku


Náročnou záchranu muže ve Slušovicích, jehož ruku doslova vcucnul zdvihový mechanismus vysokozdvižného vozíku, mají za sebou dvě záchranářské posádky...

5. 12. 2023 Záchranáři v Bystřici pod Hostýnem se poprvé zapojili do adventního putování po městě


A tak se nám úderem 16 hodiny rozsvítilo číslo 5 na výjezdové základně v Bystřici pod Hostýnem. A víte...

4. 12. 2023 Požár rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm


K poskytnutí přednemocniční neodkladné péče třem osobám po požáru rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm vyjížděly dnes po poledni...

4. 12. 2023 Mobilní iktová jednotka zachraňovala na Valašsku životy


Mimořádné benefity pro zachraňované lidi přinesla mezinárodní klinická studie, do které se Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zapojila jako...