Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Stáž studentů na pracovišti ZZS ZK v rámci Centra podpory vzdělávání Fakulty Humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Organizace stáží pro studenty středních škol Zlínského kraje je iniciativou Centra podpory vzdělávání Fakulty Humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Cílem je propojení institucí Zlínského kraje s místními školami za účelem sdílení znalostí profesionálů s mladými lidmi, kteří se na budoucí povolání teprve připravují. V případě stáže na ZZS ZK se jedná o studenty gymnázií, kteří se chtějí stát lékaři či záchranáři.

Studentům se na záchranné službě věnovali lektoři Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS ZK. Cílem bylo nejen zábavnou, ale také i poučnou formou představit studentům, co obnáší práce záchranářů.

První den jsme stážisty seznámili s činností zdravotnické záchranné služby a její organizační strukturou dle platné legislativy, s rozmístěním výjezdových skupin v rámci Zlínského kraje i celé České republiky a seznámili je s aplikací Záchranka. Pak následovala teoretická příprava k resuscitaci a k první pomoci u vybraných akutních stavů. Následně absolvovali praktické nácviky resuscitace s užitím automatického externího defibrilátoru (AED).

V rámci exkurze měli možnost sledovat práci operátorů na Zdravotnického operačního střediska v „ostrém“ provozu. Na výjezdové základně si mohli studenti prohlédnout a prozkoumat kompletní vozový park: vozy RZP, RV, sanitní vůz k transportu novorozenců, terénní vozidlo, mobilní operační středisko, vozidlo pro mimořádné události. Součástí ukázky bylo seznámení s vybavením vozidel pomůckami, léky, přístroji, transportními i imobilizačními prostředky, spojovací technikou, navigací.

Odpolední praktická výuka byla zaměřená na správnou manipulaci s pacientem při podezření na poranění páteře. Trénovali jsme způsoby přetáčení, přenášení, polohování.

Druhý den jsme si zopakovali základní resuscitaci s použitím AED a naučili jsme studenty ventilovat pomocí ručního křísícího vaku – ambu vaku. Následně jsme přešli k řešení modelových situací. Na závěr dopoledního programu podstoupili studenti ve dvojicích praktickou zkoušku laické neodkladné resuscitace s užitím automatického externího defibrilátoru. Po úspěšném absolvování přezkoušení, kde si vedli výborně, obdrželi osvědčení o proškolení v kardiopulmonální resuscitaci s užitím AED.

Další program byl již zaměřen na odborné výkony záchranářů. Studenty jsme učili pracovat s imobilizačními pomůckami jako jsou: krční límec, fixátor krční páteře, pánevní pás, extenční dlaha, scoop rám, vakuová matrace. Vyzkoušeli si stavět krvácení s různými druhy škrtidel. Prakticky zkoušeli vyprošťovat postižené z havarovaného vozu za použití imobilizačních a transportních pomůcek. Po zvládnutí dílčích výkonů jsme připravili studentům modelové situace na zásah u dopravní nehody, resuscitaci oběšeného či zajištění poraněného po pádu z výšky.

Odpolední program druhého dne byl již vysoce odborný, studenti si měli možnost vyzkoušet zajištění nitrožilního a intraoseálního vstupu, zajištění dýchacích cest laryngeální maskou, vzduchovodem, intubací, punkci hrudníku. Závěrem a vyvrcholením dvoudenní zážitkové stáže bylo plnění modelových úloh na celotělovém modelu člověka SimMan 3G.

Všichni zúčastnění studenti byli velmi vnímaví, bystří i zruční, praktické dovednosti si osvojili velmi rychle. Lektorům dělalo obrovskou radost, že mohou pracovat s tak nadšenými mladými lidmi, kteří mají své sny a dokáží si za nimi jít. Studentům děkujeme za zájem o povolání zabývající se přednemocniční neodkladnou péčí a těšíme se, že je jednou přivítáme v našich řadách.

(https://fhs.utb.cz/akce-cpv/na-dva-dny-stazistou-na-zdravotnicke-zachranne-sluzbe-zlinskeho-kraje/)

Aktuality - Archív


23. 5. 2024 Putovní 155 – naši záchranáři předvedli skvělý výkon


Tomáš Tvrdý, Milan Malina a Jakub Gallo – borci, kteří v minulém týdnu reprezentovali ZZS Zlínského kraje na náročném třídenním...

22. 5. 2024 Nová základna v Otrokovicích slouží i pro biohazard tým a jako výukové středisko řidičů


Zcela nové výukové středisko pro řidiče sanitních vozidel s trenažérem, zázemí pro biohazard tým a mimořádné události, stejně jako sklad...

20. 5. 2024 Pomáháme zraněným i mimo službu


Jsme prostě srdcaři a na lidských životech nám záleží i v době, kdy nejsme ve službě To se takhle...

20. 5. 2024 Řidič čtyřkolky svým zraněním podlehl


K tragické dopravní nehodě u Korytné na Uherskohradišťsku vyjížděly v neděli v podvečer záchranářské posádky, z toho jedna s lékařem. Řidič čtyřkolky tam narazil...

16. 5. 2024 Ohlédnutí za Dnem linky 155


Malé ohlédnutí za včerejším našim Velkým dnem. Poprvé ožil park před zlínským zámkem Dnem linky 155. Atmosféra byla skvělá...

16. 5. 2024 Záchrana muže po pádu z osmimetrové výšky


K záchraně muže, který ve středu odpoledne v Bystřici pod Lopeníkem utrpěl závažná zranění poté co se pod ním prolomil panel...