Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Stáž studentů na pracovišti ZZS ZK v rámci Centra podpory vzdělávání Fakulty Humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Organizace stáží pro studenty středních škol Zlínského kraje je iniciativou Centra podpory vzdělávání Fakulty Humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Cílem je propojení institucí Zlínského kraje s místními školami za účelem sdílení znalostí profesionálů s mladými lidmi, kteří se na budoucí povolání teprve připravují. V případě stáže na ZZS ZK se jedná o studenty gymnázií, kteří se chtějí stát lékaři či záchranáři.

Studentům se na záchranné službě věnovali lektoři Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS ZK. Cílem bylo nejen zábavnou, ale také i poučnou formou představit studentům, co obnáší práce záchranářů.

První den jsme stážisty seznámili s činností zdravotnické záchranné služby a její organizační strukturou dle platné legislativy, s rozmístěním výjezdových skupin v rámci Zlínského kraje i celé České republiky a seznámili je s aplikací Záchranka. Pak následovala teoretická příprava k resuscitaci a k první pomoci u vybraných akutních stavů. Následně absolvovali praktické nácviky resuscitace s užitím automatického externího defibrilátoru (AED).

V rámci exkurze měli možnost sledovat práci operátorů na Zdravotnického operačního střediska v „ostrém“ provozu. Na výjezdové základně si mohli studenti prohlédnout a prozkoumat kompletní vozový park: vozy RZP, RV, sanitní vůz k transportu novorozenců, terénní vozidlo, mobilní operační středisko, vozidlo pro mimořádné události. Součástí ukázky bylo seznámení s vybavením vozidel pomůckami, léky, přístroji, transportními i imobilizačními prostředky, spojovací technikou, navigací.

Odpolední praktická výuka byla zaměřená na správnou manipulaci s pacientem při podezření na poranění páteře. Trénovali jsme způsoby přetáčení, přenášení, polohování.

Druhý den jsme si zopakovali základní resuscitaci s použitím AED a naučili jsme studenty ventilovat pomocí ručního křísícího vaku – ambu vaku. Následně jsme přešli k řešení modelových situací. Na závěr dopoledního programu podstoupili studenti ve dvojicích praktickou zkoušku laické neodkladné resuscitace s užitím automatického externího defibrilátoru. Po úspěšném absolvování přezkoušení, kde si vedli výborně, obdrželi osvědčení o proškolení v kardiopulmonální resuscitaci s užitím AED.

Další program byl již zaměřen na odborné výkony záchranářů. Studenty jsme učili pracovat s imobilizačními pomůckami jako jsou: krční límec, fixátor krční páteře, pánevní pás, extenční dlaha, scoop rám, vakuová matrace. Vyzkoušeli si stavět krvácení s různými druhy škrtidel. Prakticky zkoušeli vyprošťovat postižené z havarovaného vozu za použití imobilizačních a transportních pomůcek. Po zvládnutí dílčích výkonů jsme připravili studentům modelové situace na zásah u dopravní nehody, resuscitaci oběšeného či zajištění poraněného po pádu z výšky.

Odpolední program druhého dne byl již vysoce odborný, studenti si měli možnost vyzkoušet zajištění nitrožilního a intraoseálního vstupu, zajištění dýchacích cest laryngeální maskou, vzduchovodem, intubací, punkci hrudníku. Závěrem a vyvrcholením dvoudenní zážitkové stáže bylo plnění modelových úloh na celotělovém modelu člověka SimMan 3G.

Všichni zúčastnění studenti byli velmi vnímaví, bystří i zruční, praktické dovednosti si osvojili velmi rychle. Lektorům dělalo obrovskou radost, že mohou pracovat s tak nadšenými mladými lidmi, kteří mají své sny a dokáží si za nimi jít. Studentům děkujeme za zájem o povolání zabývající se přednemocniční neodkladnou péčí a těšíme se, že je jednou přivítáme v našich řadách.

(https://fhs.utb.cz/akce-cpv/na-dva-dny-stazistou-na-zdravotnicke-zachranne-sluzbe-zlinskeho-kraje/)

Aktuality - Archív


7. 12. 2023 Když je vám práce zároveň i posláním, aneb záchrana jedné seniorky


Záchrana lidského života a pomoc tam, kde je potřeba, není pro naše posádky jen práce, ale i životní poslání....

7. 12. 2023 Ulomená větev doslova propíchla kabinu náklaďáku


Neskutečné štěstí měl dnes dopoledne řidič nákladního auta, který jel po silnici mezi Horní a Dolní Lhotou. V okamžiku, kdy...

5. 12. 2023 Pomoc muži,jehož ruka zůstala zaklíněná ve vysokozdvižném vozíku


Náročnou záchranu muže ve Slušovicích, jehož ruku doslova vcucnul zdvihový mechanismus vysokozdvižného vozíku, mají za sebou dvě záchranářské posádky...

5. 12. 2023 Záchranáři v Bystřici pod Hostýnem se poprvé zapojili do adventního putování po městě


A tak se nám úderem 16 hodiny rozsvítilo číslo 5 na výjezdové základně v Bystřici pod Hostýnem. A víte...

4. 12. 2023 Požár rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm


K poskytnutí přednemocniční neodkladné péče třem osobám po požáru rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm vyjížděly dnes po poledni...

4. 12. 2023 Mobilní iktová jednotka zachraňovala na Valašsku životy


Mimořádné benefity pro zachraňované lidi přinesla mezinárodní klinická studie, do které se Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zapojila jako...