Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Operátoři ZOS se budou stěhovat do nových prostor, výstavba ZOS začala

Slavnostním aktem položení základního kamene dnes oficiálně začala výstavba nového Zdravotnického operačního střediska (ZOS) Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) na Peroutkově nábřeží ve Zlíně. Náklady na vybudování ZOS se vyšplhají na necelých 36 milionů korun. Stavební část díla bude připravena do užívání ve II. čtvrtletí příštího roku.

Dnešního slavnostního okamžiku byl kromě ředitele ZZS ZK Josefa Valenty přítomen i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a členové Rady Zlínského kraje pánové Traub a Fojtíček. Právě Zlínský kraj, který je zřizovatelem ZZS ZK, poskytne na výstavbu ZOS půjčku v celkovém úhrnu více než 33 milionů korun. ZZS ZK bude kraji následně tuto částku investičního příspěvku splácet formou odvodů prostředků z fondu investic do rozpočtu Zlínského kraje v letech 2022 – 2025. Zbývající náklady na výstavbu ve výši více než 2,5 milionů korun jdou z rozpočtu ZZS ZK rovnou.

Nároky kladené na ZOS stále rostou. Stejně jako výjezdů, přibývá exponenciálně také telefonátů na ZOS. Právě operační středisko je místem, kudy proudí všechny hovory nejen zvenčí, ale také v rámci ZZS. Tamní dispečeři přijímají nejen tísňové výzvy, ale také komunikují s jednotlivými posádkami, zdravotnickými zařízeními, lékaři, leteckou záchrannou službou atd. V loňském roce odbavili pracovníci ZOS dohromady 119 762 hovorů. V přepočtu to vychází na zhruba 328 hovorů za den.

Současné ZOS bylo vybudováno v roce 2008. O sedm let později došlo k obměně hardware v dispečerském sále a technologické místnosti. „Prostory, zařízení a vybavení již neodpovídají aktuálním trendům v oblasti operačního řízení,“ odůvodnil ředitel ZZS ZK Josef Valenta důležitost zbudování nového ZOS. „Dalším faktorem je prostorové uspořádání jednotlivých dispečerských pracovišť, které již neodpovídá potřebám operátorů, kteří zde pracují ve 12ti hodinových směnách,“ pokračoval ředitel. Vzhledem k narůstající vytíženosti jednotlivých telefonních linek 155 lze také do budoucna očekávat rozšiřování počtu dispečerských stanovišť.

Všechny tyto důvody vedly k rozhodnutí o vybudování nového ZOS a to prostřednictvím nadstavby 3. nadzemního podlaží nad východním křídlem objektu ZZS na Peroutkově nábřeží ve Zlíně. V srdci ZOS se bude nacházet dispečerský sál, kde jsou rozmístěna pracoviště operátorů. Bezprostředně k němu bude přiléhat pracoviště vedoucího dispečera ZOS, vedoucího lékaře ZOS či simulační pracoviště pro výcvik operátorů s pracovištěm technika IT. V návrhu se počítá také s relaxační místností sloužící pro regeneraci operátorů, kteří se mnohdy musí vypořádat s náročnými případy. Je na denním pořádku, že vedou operátoři skrze telefonní sluchátko ruce volajícího při poskytování první pomoci. V případě potřeby dokážou na dálku i odrodit překotný porod. Jejich „zdravotnické“ vybavení přitom tvoří jen mikrofon a sluchátka.  Situaci, která panuje na místě, si musí představit, pracují pouze s domněnkami a jsou odkázáni na slova volajícího. Právě relaxační místnost, která by byla zcela oddělena od šumu ZOS dosud dispečerům chybí.          

Investiční záměr počítá pouze s výstavbou prostor nového ZOS. Pořízení vybavení bude otázkou další samotné investiční akce. ZZS ZK počítá v tomto případě s využitím dotačního programu.     

Výstavba nového ZOS je již druhou velkou investiční akcí, kterou letos ZZS ZK odstartovala. Tou první je zahájení vybudování výjezdové základny v Otrokovicích za 130 milionů korun. ZZS ZK navíc stále pokračuje v rozšiřování vozového parku. Ten se rozroste o dva zbrusu nová speciálně upravená vozidla IVECO Daily s výbavou pro zvládání mimořádných událostí.

Aktuality - Archív


14. 2. 2024 Zdravotnické týmy měly vloni téměř 60.000 výjezdů k záchraně lidských životů


Přesně 59.060 výjezdů do terénu uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje v roce 2023. V meziročním srovnání jde o mírný...

12. 2. 2024 Poslední rozloučení se skvělým lékařem


S velkým zármutkem v srdci jsme se minulý týden rozloučili s našim dlouholetým lékařem, skvělým kolegou, nesmírně oblíbeným a...

9. 2. 2024 Sladké poděkování od malého pacienta


Krásné setkání po několika týdnech. Tentokrát radostné a s pusou od ucha k uchu. Čtyřletý Kubík s maminkou dnes...

8. 2. 2024 Nehoda autobusu v Biskupicích


K dopravní nehodě autobusu v obci Biskupice vyjížděly dnes záchranářské týmy ze Zlína a Slavičína. Nehoda se stala krátce před 13:30....

7. 2. 2024 Výjezdové základny ve Slavičíně a Uherském Hradišti mají nové vozidlo RV


Posádky RV (rendez-vous) ve Slavičíně a Uherském Hradišti jezdí v nových Seatech Tarraco. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje těmito dvěma...

5. 2. 2024 Šestiletý chlapec zachránil otci – diabetikovi život


A tak jsme v sobotu možná potkali budoucího záchranáře. Sice mu je teprve šest, ale už teď má náš...