Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Plyšový Kryštůfek pomáhá záchranářům při výjezdech i školitelům při výuce první pomoci

Velké oči, široký úsměv, kšiltovka na stranu a záchranářská kombinéza. To je plyšový maňásek Kryštůfek. Jeho primárním posláním je pomáhat dětem, které se ocitly v péči zdravotnických záchranářů a personálu urgentních příjmů. Plyšovou hračku dostávají děti napříč Českou republikou už 11 let.

Dobré zkušenosti má s Kryštůfkem i lékařka Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) Kamila Soldánová. „Malé děti pláčou, tulí se k rodičům, schovávají se před posádkou. Kryštůfek nám pomáhá prolomit ledy. Když dítě s posádkou spolupracuje, výrazně se tím krátí čas, který potřebujeme při poskytování přednemocniční péče,“ vysvětluje Kamila Soldánová. „Kryštůfka jsem využila i při posledním výjezdu na pomoc tříleté holčičce. Přesně splnil své poslání. Na maňáskovi jsme demonstrovali všechna vyšetření. Poslouchali jsme jej například fonendoskopem, dostal injekci. Holčička nám pomáhala – stala se z ní taková malá zdravotní sestra. Mnohem snáze jsme ji pak přiměli ke spolupráci,“ popisuje lékařka konkrétní případ z poslední doby. „A když se holčička rozhodovala, kterého plyšáka si vezme se sebou do sanitního vozu, dala před svými přednost Kryštůfkovi,“ usmívá se zasahující doktorka. Využívání Kryštůfka při zásahu svědčí také o empatii záchranářů ZZS ZK a jejich snaze co nejvíce snížit stresovou zátěž, kterou jakýkoliv zásah záchranářů představuje.    

Kryštůfka si domů odnášejí i děti, kteří absolvovali ve Vzdělávacím a výcvikovém středisku (VVS) ZZS ZK výuku první pomoci. „Panáčka Kryštůfka používáme jako pomůcku a průvodce při výuce dětí. Ukazujeme na jeho velké verzi umístění životně důležitých orgánů, obvazování končetin při krvácení a podobně. Malý Kryštůfek jim poté zůstává jako odměna za jejich spolupráci při výuce první pomoci,“ uvedla vedoucí VVS Dana Polášková. „Děti mají z hračky velkou radost, váží si jí, protože si ji zasloužily. Symbolizuje záchranáře, kterým se při výuce sami stávají,“ dodala Polášková.

V loňském roce předali záchranáři a pracovníci VVS ZZS ZK dětem 228 kusů těchto plyšových hraček.

Za každým darovaným Kryštůfkem se skrývá příběh jednoho konkrétního dítěte. Někteří malí pacienti nedají na svého plyšového kamaráda dopustit ani za několik let – v dospělosti. Příběhy dětí prezentuje Nadační fond Kryštůfek, který stojí za vznikem plyšových panáčků, také na svých sociálních sítích.

Aktuality


4. 6. 2023 V buchlovských kopcích vyhasly dva lidské životy


Dva lidé dnes odpoledne zemřeli po střetu dvou motorek v buchlovských kopcích na silnici I/50 u Střílek na Uherskohradišťsku....

2. 6. 2023 Častěji vyjíždíme k nehodám s cyklisty a elektrokoloběžkami


S příchodem teplejšího počasí začali naši záchranáři častěji vyjíždět k úrazům, které přímo souvisí s letními aktivitami. Přibývá nehod, při kterých je...

1. 6. 2023 Hravě záchranářem aneb Týden bezpečnosti Zlínského kraje


Jak zvládnout rizikové situace a ještě lépe – jak jim předcházet. To vše, a ještě mnohem víc se dozvěděli...