Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Zdravotnická záchranná služby pořídila již třetí vozidlo pro zásah u mimořádných událostí

Oblast Uherské Hradiště od dnešního dne disponuje nákladním vozem IVECO Daily ve speciální úpravě. Automobil, který má v základní výbavě například vlastní zdroj elektrické energie, osvětlení či stan, který je možno i vytápět, stál Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje (ZZS ZK) více než 4,7 milionu korun. „Jedná se již o třetí vozidlo tohoto typu, kterým Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje disponuje. Jeden vůz je součástí vozového parku ve Zlíně a druhý v Kroměříži,“ řekl ředitel ZZS ZK Josef Valenta.

Speciál IVECO Daily je primárně určen pro zásah u mimořádných událostí. Mohou to být například nehody autobusů, živelné katastrofy a podobně.  „Stávající vozidla IVECO Daily ve vlastnictví ZZS ZK letos týden vypomáhala na Jižní Moravě, konkrétně v Moravské Nové Vsi, po řádění ničivého tornáda,“ uvedl jeden z konkrétních příkladu nasazení vozidel IVECO Daily do ostrého provozu vedoucí dopravy ZZS ZK Martin Konečný.

Díky značnému množství zdravotnického materiálu, kterým vozidlo disponuje, může být IVECO Daily kromě hromadných neštěstí nasazeno i plánovaně při pořádání velkých kulturních či sportovních akcí. „Posádka je schopná připravit zázemí pro ošetření zraněných, včetně zajištění vlastní energetické nezávislosti a osvětlení led reflektory či osvětlovací balón, během několika málo minut,“ vysvětlil Konečný.

Pohon 4×4 zajišťuje vozu stabilitu i v těžko přístupném terénu. Bezpečná brodivost automobilu je celých 60 centimetrů. Podvozek upraveného IVECO Daily pro ZZS ZK se ve stejném provedení vyrábí také pro armádní účely. Automobil disponuje také navijákem. 

Ani nové IVECO Daily, které bude ustájeno na výjezdové základně v Uherském Hradišti, však není poslední v řadě. „V následujících měsících se chystá nákup dalšího kusu pro oblast Valašské Meziříčí,“ dodal ředitel Valenta.

Technické parametry:

Iveco Daily (speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí) 

  • třílitrový motor o výkonu 132 kW
  • redukční převodovka
  • uzávěrky všech tří diferenciálů
  • ochrana podvozku
  • naviják
  • objem motoru: 2998 ccm
  • celková hmotnost: 5500 kg
  • vnější rozměry (délka, šířka, výška): 6220 / 2305 / 2813 mm
  • nejvyšší povolená rychlost: 110 km/hod
  • bezpečná brodivost 60 cm

Aktuality


9. 1. 2023 Rozloučení s MUDr. Jaroslavem Ostřížkem


Začátek nového roku 2023 nás zaskočil smutnou zprávou, že naše řady navždy opustil vážený a oblíbený kolega a mentor...

5. 12. 2022 Stáž studentů na pracovišti ZZS ZK v rámci Centra podpory vzdělávání Fakulty Humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně


Organizace stáží pro studenty středních škol Zlínského kraje je iniciativou Centra podpory vzdělávání Fakulty Humanitních studií Univerzity Tomáše Bati...

19. 8. 2022 Spolupráce na jedničku


Kritické, život ohrožující okamžiky prožil na začátku letošního léta 50letý muž v obci Velký Ořechov poté, co u něj...