Řidiči ZZS ZK prošli opět výcvikem jízdy v Jihlavě
Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje dbá na pravidelné proškolování svých zaměstnanců. S blížící se zimou proběhl například výcvik řidičů ZZS ZK zaměřený na zlepšení jejich řidičských dovedností. Celkem se na výcviku, který se konal v Jihlavě, vystřídalo 35 řidičů ve třech turnusech. Získané dovednosti použijí řidiči ZZS ZK při běžných zásazích.
„Akce je organizována jako dvoudenní. Nejprve se začíná teorií jízdy na silnicích a následně se pokračuje praktickým nácvikem na polygonu v Jihlavě,“ uvedl vedoucí dopravy ZZS ZK Martin Konečný. Na řidiče čeká zkouška zvládání vyhýbacího manévru, smyku, průjezdu zatáčkou a podobně. Druhý den je zaměřen na jízdu mimo zpevněné komunikace, což je situace, která potkává řidiče záchranky také docela často. „Pro tento účel jsou využívány prostory bývalého rančířovského tankodromu, který dokáže řidiče i techniku skutečně prověřit. Tankodrom nabízí snad všechny druhy překážek. Setkáme se jak se sjezdy, tak výjezdy, brody, terénní nerovností a další,“ přiblížil Martin Konečný. „Řidiči zlínské záchranky cestují za takovým výcvikem až do Jihlavy, protože na území Zlínského kraje se žádný takový areál nenachází. Kombinace silničního polygonu a jen několik kilometrů vzdáleného bývalého tankodromu je pro takový výcvik naprosto ideální,“ dodal Konečný.
16. 5. 2022
Elita mezi řidiči zdravotnických záchranných služeb se sjela do Otrokovic, z vítězství se radovala domácí ZZS
Na dvacet osm řidičů ze všech čtrnácti zdravotnických záchranných služeb České republiky předvedlo svůj řidičský um a schopnosti v...
5. 5. 2022
Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje loni ošetřila poprvé za dobu existence více než 55 tisíc pacientů
Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) odvádí v poskytování nepřetržité přednemocniční neodkladné péče prvotřídní práci. Svědčí o tom i...
28. 4. 2022
Plyšový Kryštůfek pomáhá záchranářům při výjezdech i školitelům při výuce první pomoci
Velké oči, široký úsměv, kšiltovka na stranu a záchranářská kombinéza. To je plyšový maňásek Kryštůfek. Jeho primárním posláním je...
16. 5. 2022 - Elita mezi řidiči zdravotnických záchranných služeb se sjela do Otrokovic, z vítězství se radovala domácí ZZS
Na dvacet osm řidičů ze všech čtrnácti zdravotnických záchranných služeb České republiky předvedlo svůj řidičský um a schopnosti v sobotu 14. května v Otrokovicích na prvním ročníku Mistrovství České republiky řidičů záchranných služeb. „Zaměstnanci ZZS se setkávají na nejrůznějších vzdělávacích nebo i soutěžních akcích. Všechny jsou ale zaměřené na zdravotnickou část. Nás v této souvislosti napadlo, že se ve Zlíně, jednom z center motoristického sportu, pokusíme založit tradici setkání a měření čistě řidičského umění našich řidičů záchranářů,“ vysvětluje Josef Valenta, ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK), kde se vzala myšlenka na vznik mistrovství řidičů. Nápad se setkal s kladnou odezvou všech ZZS. Ani jedna záchranná služba si MČR nenechala ujít a vyslala na soutěž své nejlepší řidiče. Sanitky ze všech krajů, stejně jako řidiči, stáli při zahájení bok po boku na znamení jednoty záchranných služeb.
ROZHODLY POUHÉ VTEŘINY
Nápad uspořádat klání mezi šoféry ZZS přišel už před mnoha lety. „Naneštěstí nám do realizace zasáhlo hned několik faktorů, kvůli kterým jsme museli přípravy odložit. Nejprve to bylo kvůli výbuchům v muničních skladech ve Vrběticích, posléze koronavirová pandemie,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta při slavnostním zahájení, kterého se účastnil také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který nad akcí převzal záštitu.
Na řidiče čekaly čtyři náročné disciplíny a jak se brzy ukázalo, v závěru rozhodovala každá vteřina, každý sražený kužel, chyba v testu, dotek při couvání. „Samotného mě překvapilo, jak byly výsledky do poslední chvíle vyrovnané. Žádná disciplína neměla suverénního vítěze,“ podotkl Martin Konečný, šéf dopravy ZZS ZK, který se podílel na pořádání MČR. V konečném hodnocení měl vítěz Lukáš šťastný ze ZZS Středočeského kraje náskok na druhého pět a na třetího šest vteřin.
BEZ SENZORŮ, POUZE PODLE ZPĚTNÝCH ZRCÁTEK
První penalizace padaly při úvodní disciplíně – jízdě na přesnost. Jednalo se disciplínu, která měla simulovat problematickou jízdu v běžném provozu, podélné parkování, couvání do garáže, zastavení na přesnost a další úkoly. Na rozdíl od každodenní jízdy v ulicích, kde jim pomáhají parkovací asistenti, senzory vzdálenosti či kamery, zde se museli šoféři spolehnout pouze sami na svůj úsudek. Jediným pomocníkem jim byla zpětná zrcátka. „Právě zde se dal získat velký náskok, ale zároveň i mnoho ztratit,“ míní zlínský řidič Aleš Nedbálek. S časem čtyř minut a deseti vteřin patřil Nedbálek v této disciplíně mezi průměr.
VÝMĚNA PNEUMATIKY ZA DVĚ MINUTY
Vystoupit z auta, otevřít kufr, vytáhnout kolo, vyměnit kolo a sednout si zpět do auta za volant. Takové bylo zadání druhé ze čtyř disciplín. Podle Ladislava Sukovitého, řidiče ZZS ZK, který měl tuto disciplínu na starost, bylo největší zrádností rychle si uvědomit, jak správně kola utahovat. Nejrychlejší soutěžící zvládl výměnu pneumatiky za úctyhodné dvě minuty a devět vteřin.
JAK JEZDIT S MAJÁČKY
„I otázky v testu z pravidel silničního provozu byly specificky zaměřené na naše povolání. Týkaly se například jízdy s majáčky,“ poodtajnil Aleš Nedbálek okruh otázek z krátkého čtyřminutového testu. Znění otázek překvapilo také Lukáše Šťastného, celkového vítěze. „Musím přiznat, že ačkoliv jsem se připravoval, některé otázky mě zaskočily,“ svěřil se po absolvování disciplíny Šťastný. Ačkoliv se někteří při „skládání zkoušky“ pořádně zapotili, nikdo by o řidičské oprávnění nepřišel. „Znalosti našich řidičů záchranářů jsou výborné,“ pochválil je při vyhlašování výsledků ředitel ZZS ZK Josef Valenta.
NA DRÁZE SE VYŘÁDILI
Slalom na zkušební dráze byl rychlostním závodem. Všichni řidiči si jej patřičně užili. „Dejte těm nejlepším do rukou volant a rychlé auto a oni vám ukážou, že si své místo mezi elitou řidičů záchranných služeb zaslouží,“ uvedl při pohledu na závodníky Martin Konečný. „Jezdím občas na motorkách, takže se mi to moc líbilo. Myslím, že i všichni ostatní z toho byli nadšení,“ hodnotí Lukáš Šťastný.
DOMÁCÍ BRALI ZLATO
„Musí jezdit rychle, ale bezpečně, přesně zaparkovat, dostat se s vozem do míst těžko přístupných. Defekty jsou běžná záležitost a konečně znalost předpisů je nezbytná,“ uvedl ředitel ZZS ZK a zároveň ředitel závodu Josef Valenta.
V rámci týmů se z vítězství radovali zástupci domácího Zlínského kraje ve složení Adam Nedbálek a Roman Straňák. Druhá příčka patřila ZZS Středočeského kraje ve složení Lukáš Šťastný a Pavel Novák. Bronz získala ZZS Ústeckého kraje s řidiči Radkem Nechutou a Danielem Tomevem. V rámci jednotlivců si zlato odvezl domů Lukáš Šťastný (ZZS Středočeského kraje), stříbro bral Radek Nechuta (ZZS Ústeckého kraje) a bronzová placka připadla Adamovi Nedbálkovi (ZZS Zlínského kraje).
Na své si přišli také návštěvníci z řad veřejnosti. Kromě toho, že mohli spatřit na jednom místě sanitky všech 14 zdravotnických záchranných služeb České republiky, přistavila Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje i další svou techniku. Konkrétně se jednalo o speciálně upravený vůz IVECO Daily, který je používán při mimořádných událostech a hromadných neštěstích, terénní Land Rover Defender do těžce přístupných terénů, nové čistě elektrické lékařské auto Volskwagen ID.4 GTX či mobilní operační středisko. Pro zájemce byla připravena také výuka první pomoci. Záchranářky laickou veřejnost učily například správnou manipulaci s takzvaným AED, resuscitaci, uvolnění dýchacích cest či manipulaci se zraněným, u kterého hrozí riziko poranění páteře. Zapojili se také děti. Záchranářky si jejich nasazení nemohly vynachválit. „Třeba nám tady rostou budoucí kolegové,“ říkaly.
SOUTĚŽÍCÍ DOUFAJÍ V DRUHÝ ROČNÍK
Akce se setkala s veskrze kladnými zpětnými reakcemi nejen ze strany veřejnosti, ale zejména soutěžícími. „Ačkoliv se vždy snažím najít na podobných akcích nějakou výtku, chybu, prostor pro zlepšení, na MČR řidičů ZZS se mi nic negativního najít nedaří,“ pochválil organizaci události vítěz Lukáš Šťastný. „Bylo to příjemné, i přesto, že se jednalo o soutěž, všichni se chovali férově, kamarádsky. Jednoduše řečeno tak, jak to mezi námi bývá. Doufám, že se akce uchytí a stane se z ní tradice,“ vzkazuje pořadatelům Šťastný ze ZZS Středočeského kraje.
Děkujeme kolegům ze ZZS ZK za organizaci, snad se z toho povede udělat tradice, protože řidiči sanitních vozů si své mistrovství rozhodně zaslouží,“ uvedla například mluvčí ZZS hlavního města Praha Jana Poštová. K poděkováním se přidává také ZZS Vysočina: „Velký dík za perfektní organizaci.“
„Ačkoliv jsme již od počátku počítali s tím, že mistrovství bude zejména o setkání zaměstnanců jednotlivých zdravotnických záchranných služeb z prostředí autodopravy a výměny názorů a zkušeností z oblasti bezpečnosti, nákupu nebo i samotného provozu, věřím, že všichni, kdo se akce zúčastnili, ze sebe vydali skutečně maximum,“ dodal ředitel Valenta.
„Zvláštní poděkování náleží Zlínskému kraji a hejtmanovi, panu Ing. Radimu Holišovi, který nad mistrovstvím převzal záštitu, panu Miloslavu Regnerovi, šéfovi Barum Czech rally Zlín, a také firmám i jednotlivcům, bez kterých by nebylo možné tak velkou soutěž uspořádat“, uvedl na závěr ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje JUDr. Josef Valenta.
5. 5. 2022 - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje loni ošetřila poprvé za dobu existence více než 55 tisíc pacientů
Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) odvádí v poskytování nepřetržité přednemocniční neodkladné péče prvotřídní práci. Svědčí o tom i výsledky činnosti v loňském roce. Počet ošetřených pacientů, stejně jako počet výjezdů, neustále stoupá. Operační středisko odbaví v průměru 326 tísňových hovorů za den, záchranáři poskytnou za stejnou dobu přednemocniční neodkladnou péči 150 pacientům. Ale čísla nejsou všechno. ZZS ZK v loňském roce obdržela 58 pochval. Je to dosud nejvíce za dobu její existence. ZZS ZK dokazuje, že je pevnou součástí IZS, na který se mohou občané Zlínského kraje spolehnout.
Počet ošetřených pacientů v roce 2021 opět překonal léta předcházející. Poprvé za dobu existence ZZS ZK záchranáři ošetřili více jak 55 tisíc pacientů (55 089). Za zmínku stojí, že před deseti lety (2011) ošetřili záchranáři ZZS ZK 40 467 pacientů.
Nejvíce pacientů ošetřili záchranáři ZZS ZK v oblasti Zlín (19 774), následovala oblast Uherské Hradiště (11 366), oblast Kroměříž (9 191), oblast Valašské Meziříčí (7 845) a oblast Vsetín (6 913).
Největší procentuální nárůst ošetřených pacientů byl na první pohled znát u pacientů s potvrzeným onemocněním COVD-19 či podezřením na COVID-19. Zatímco v roce 2020 bylo těchto pacientů 921, v roce 2021 už to bylo 2 203. Jedná se tedy o nárůst o 139%.
Počet tísňových volání, které přijalo Zdravotnické operační středisko (ZOS) ZZS ZK v roce 2021 bylo 119 762. Více jak 92 procent z nich tvořily přímé telefonáty na linku 155. Zbylé telefonáty byly převzaty z evropského čísla tísňového volání 112. V celém součtu je číslo 119 762 o zhruba 8 tisíc hovorů méně než v roce předchozím. Důvodem je opět vývoj pandemie COVID-19.
Významným měřítkem dostupnosti systému tísňového volání je doba vyzvánění hovoru do jeho převzetí operátorem ZOS. Limit Evropské normy (dle EENA) a cíl je převzetí minimálně 90% hovorů do 12 sekund. Přísnější norma stanovená Odbornou společností urgentní medicíny hovoří dokonce o 10 sekundách. Výsledky ZOS ZZS ZK jsou v tomto ohledu nadstandardní. Evropskou normu splnili operátoři ZOS v 96% všech hovorů, „českou“ normu pak v 92% případů.
Velmi dobře si ZZS ZK vede také při měření času dojezdu výjezdové skupiny na místo události. Medián času od zazvonění telefonu na operačním středisku po dojezd na místo události je 13 minut.
Výjezdů rok od roku přibývá. V roce 2021 opět překonal počet výjezdů další rekord. Poprvé přesáhl hranici 67 tisíc výjezdů. Konkrétně se jednalo o 67 594 výjezdů (pozn. jedná se o primární a sekundární výjezdy). V letech předcházejících to bylo 65 384, respektive 65 844 výjezdů. Za poslední dekádu vzrostl počet výjezdů z 45 na 67 tisíc výjezdů za rok.
Záchranářům ZZS ZK vypomáhaly i letecké záchranné služby (LZS) z okolních krajů. ZOS ZZS ZK vydalo pokyn k aktivaci LZS v loňském roce v 153 případech (pozn. jedná se o součet primárních a sekundárních transportů). To je o 13 méně než v roce 2020. K poklesu došlo jak u primárních, tak sekundárních transportech.
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI 2021:
Vozový park se v loňském roce rozrostl o dva speciálně upravené vozy IVECO DAILY pro zvládání mimořádných událostí. Vozidlo má pohon 4x4, rám vozidla je zkonstruován ze speciální oceli s 5 mm silným C profilem, samozřejmostí nadstandardní výbavy jsou výsuvné LED reflektory, osvětlovací balón, nafukovací stan, zásuvky na 230 a 12 V či nadstandardní prostory pro uchování zdravotnického materiálu. V současnosti vlastní ZZS ZK již tři tyto vozy (nachází se na výjezdových základnách ve Zlíně, Kroměříži a Uherském Hradišti) a plánuje nákup dalších dvou, které by měly putovat do zbývajících dvou oblastí ZZS ZK Valašské Meziříčí a Vsetín.
Pandemie onemocnění COVID-19 ovlivnila také počet ošetřených pacientů dopravních nehod. Zatímco v roce 2020, kdy pandemie nejvíce ochromila život v Česku, záchranáři poskytli přednemocniční neodkladnou péči 597 pacientům v důsledku dopravních nehod. V loňském roce se jejich počet výrazně zvedl (1 090) a vrátil se k číslům před pandemií (rok 2021 – 1 090; rok 2020 – 597; rok 2019 – 815; rok 2018 – 1315; rok 2017 – 1343).
V roce 2021 bylo ZZS ZK doručeno 58 pochval. Je to poprvé, kdy počet přesáhl číslo 50. Naopak počet oprávněných stížností klesl oproti roku 2020 o třetinu – na 4.
Za zmínku také stojí, že si 1. listopadu 2021 v kulturním domě ve Vlachovicích převzalo 7 zástupců ZZS ZK ocenění za své mimořádné a profesionální nasazení při akci VÝBUCH (šestiletá práce na likvidaci následků výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích). Konkrétně se jednalo o ředitele ZZS ZK Josefa Valentu a dále lékařku Libuši Dvořákovou a lékaře Doriána Pfeifera, Tomáše Novotného, Antona Vaňa, Milana Panáčka a Marka Obrtela.
Od října 2021 prezentuje ZZS ZK svou činnost také na sociálních sítích. Instagramový a facebookový účet si již našel své fanoušky. Facebooková stránka má už dokonce více jak 1000 sledujících. Instagramový účet nyní sleduje pravidelně zhruba 750 fanoušků.
28. 4. 2022 - Plyšový Kryštůfek pomáhá záchranářům při výjezdech i školitelům při výuce první pomoci
Velké oči, široký úsměv, kšiltovka na stranu a záchranářská kombinéza. To je plyšový maňásek Kryštůfek. Jeho primárním posláním je pomáhat dětem, které se ocitly v péči zdravotnických záchranářů a personálu urgentních příjmů. Plyšovou hračku dostávají děti napříč Českou republikou už 11 let.
Dobré zkušenosti má s Kryštůfkem i lékařka Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) Kamila Soldánová. „Malé děti pláčou, tulí se k rodičům, schovávají se před posádkou. Kryštůfek nám pomáhá prolomit ledy. Když dítě s posádkou spolupracuje, výrazně se tím krátí čas, který potřebujeme při poskytování přednemocniční péče,“ vysvětluje Kamila Soldánová. „Kryštůfka jsem využila i při posledním výjezdu na pomoc tříleté holčičce. Přesně splnil své poslání. Na maňáskovi jsme demonstrovali všechna vyšetření. Poslouchali jsme jej například fonendoskopem, dostal injekci. Holčička nám pomáhala – stala se z ní taková malá zdravotní sestra. Mnohem snáze jsme ji pak přiměli ke spolupráci,“ popisuje lékařka konkrétní případ z poslední doby. „A když se holčička rozhodovala, kterého plyšáka si vezme se sebou do sanitního vozu, dala před svými přednost Kryštůfkovi,“ usmívá se zasahující doktorka. Využívání Kryštůfka při zásahu svědčí také o empatii záchranářů ZZS ZK a jejich snaze co nejvíce snížit stresovou zátěž, kterou jakýkoliv zásah záchranářů představuje.
Kryštůfka si domů odnášejí i děti, kteří absolvovali ve Vzdělávacím a výcvikovém středisku (VVS) ZZS ZK výuku první pomoci. „Panáčka Kryštůfka používáme jako pomůcku a průvodce při výuce dětí. Ukazujeme na jeho velké verzi umístění životně důležitých orgánů, obvazování končetin při krvácení a podobně. Malý Kryštůfek jim poté zůstává jako odměna za jejich spolupráci při výuce první pomoci,“ uvedla vedoucí VVS Dana Polášková. „Děti mají z hračky velkou radost, váží si jí, protože si ji zasloužily. Symbolizuje záchranáře, kterým se při výuce sami stávají,“ dodala Polášková.
V loňském roce předali záchranáři a pracovníci VVS ZZS ZK dětem 228 kusů těchto plyšových hraček.
Za každým darovaným Kryštůfkem se skrývá příběh jednoho konkrétního dítěte. Někteří malí pacienti nedají na svého plyšového kamaráda dopustit ani za několik let – v dospělosti. Příběhy dětí prezentuje Nadační fond Kryštůfek, který stojí za vznikem plyšových panáčků, také na svých sociálních sítích.