Pro dispečerku jsou nejtěžší situace, kdy převládají emoce
Desítky hovorů během dvanáctihodinové směny zvládne odbavit každá z dispečerek tísňové linky 155 ve Zlíně. Jsou to ženy na svém místě. Profesionálky každým coulem. Vždyť právě ony jsou mnohdy těmi, které poskytnou skutečně první pomoc vedoucí k záchraně lidského života.
Dispečerky dokážou skrz tísňovou linku pomoci volajícímu se správným provedením resuscitace, zastavením tepenného krvácení, prvotním ošetření popálenin či dokonce překotným porodem.
Všechny zmíněné a mnoho dalších situací zvládá výborně také Lenka Kočicová, která na Zdravotnické operační středisko ZZS ZK nastoupila zhruba před rokem.
Ačkoliv svou práci Lenka Kočicová dělá ráda, některé hovory jsou opravdovou zkouškou psychické výdrže. „Nejnáročnější jsou situace, ve kterých převládají obrovské emoce a rozrušení na straně volajících,“ vysvětluje Kočicová. Všeobecně se jedná o tísňové výzvy týkající se vážných stavů u dětí a vážných dopravních nehod, kde je více zraněných a situace je nepřehledná. Získat přesné informace může být velmi obtížné.
Jeden z mnoha stovek telefonátů si dispečerka Kočicová pamatuje velmi dobře. „Volala k nám devítiletá holčička s tím, že její maminka leží na zemi a nedýchá. Bylo to tehdy velmi emotivní a náročné. Dívka byla ovšem úžasná. Výborně spolupracovala,“ svěřuje se Kočicová. Vše nakonec dobře dopadlo. Právě tísňové výzvy se šťastným koncem, jsou jedním z hlavních důvodů, proč má svou práci tak ráda. „Snad by se dalo říct, že my na dispečinku odstartujeme pomyslný sled událostí, které vedou k dobrému konci,“ doufá dispečerka.
„Statistiky si sice nevedu, ale snažím se odbavit jeden telefonát do dvou minut. Pokud se jedná o něco vážnějšího, pokouším se tu dobu zkrátit na polovinu. Každá vteřina je někdy důležitá,“ říká Lenka Kočicová. Jedním dechem ale dodává, že ne vždy je možné situaci zvládnout v tak krátkém čase. „Vteřiny nabíhají pokud volající například nezná svou polohu. To je pak taková detektivní práce. Získat přesnou adresu je klíčové a stěžejní,“ vysvětluje.
Mnohdy zůstávají dispečerky s volajícím ve spojení i poté, co předají požadavek na výjezd. Někdy i do doby, než přijede na místo samotná posádka sanitního vozu.
„Za směnu každý operátor odbaví v průměru 70 hovorů. Výjimkou ale není i 90 telefonátů. Enormní nárůst tísňových výzev byl v době, když byla na vrcholu epidemie koronaviru,“ vzpomíná Kočicová, která tráví veškerý volný čas se svou rodinou a starostí o dům. „Do práce dojíždím. Vždy po směně mám tedy zhruba půl hodiny cesty domů na to, abych přepnula z toho pracovního módu a nechala vše za sebou. Pak už se mi o rozptýlení postarají tři děti,“ směje se dispečerka.
7. 12. 2023
Když je vám práce zároveň i posláním, aneb záchrana jedné seniorky
Záchrana lidského života a pomoc tam, kde je potřeba, není pro naše posádky jen práce, ale i životní poslání....
7. 12. 2023
Ulomená větev doslova propíchla kabinu náklaďáku
Neskutečné štěstí měl dnes dopoledne řidič nákladního auta, který jel po silnici mezi Horní a Dolní Lhotou. V okamžiku, kdy...
5. 12. 2023
Pomoc muži,jehož ruka zůstala zaklíněná ve vysokozdvižném vozíku
Náročnou záchranu muže ve Slušovicích, jehož ruku doslova vcucnul zdvihový mechanismus vysokozdvižného vozíku, mají za sebou dvě záchranářské posádky...
5. 12. 2023
Záchranáři v Bystřici pod Hostýnem se poprvé zapojili do adventního putování po městě
A tak se nám úderem 16 hodiny rozsvítilo číslo 5 na výjezdové základně v Bystřici pod Hostýnem. A víte...
4. 12. 2023
Požár rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm
K poskytnutí přednemocniční neodkladné péče třem osobám po požáru rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm vyjížděly dnes po poledni...
4. 12. 2023
Mobilní iktová jednotka zachraňovala na Valašsku životy
Mimořádné benefity pro zachraňované lidi přinesla mezinárodní klinická studie, do které se Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zapojila jako...
7. 12. 2023 - Když je vám práce zároveň i posláním, aneb záchrana jedné seniorky
Záchrana lidského života a pomoc tam, kde je potřeba, není pro naše posádky jen práce, ale i životní poslání. Důkazem může být nedávný příběh, jehož hlavním hrdinou je záchranář Libor Tkadlec ze zlínské oblasti ZZS Zlínského kraje. Při transportu pacienta do nemocnice v podvečerních hodinách si všiml osoby, která šla po krajnici frekventované silnice Zlín – Kostelec. Sanitka zastavila a záchranář upozornil ženu, že toto místo není úplně bezpečné. Žena mu ale odpovídala zmateně. Seniorku proto náš záchranář naložil do sanitky a informoval zdravotnické operační středisko, kterému se podařilo kontaktovat rodinu seniorky. S neskrývanou radostí a vděkem si starší ženu převzal její syn, a to přímo na parkoviště Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, kam sanitka mířila.
FOTO: Ilustrační
7. 12. 2023 - Ulomená větev doslova propíchla kabinu náklaďáku
Neskutečné štěstí měl dnes dopoledne řidič nákladního auta, který jel po silnici mezi Horní a Dolní Lhotou. V okamžiku, kdy projížděl okolo stromů podél vozovky, jedna z větví spadla a prorazila kabinu přesně v místě, kde je sedadlo řidiče. V tu dobu se v protisměru blížila k místu události naše záchranářská posádka, která měla úplně jiný cíl. Na zdravotnické operační středisko ihned zahlásila, že v místě je dopravní nehoda. Otřeseného muže záchranáři vzali do sanitky, kde ho vyšetřili v rámci přednemocniční neodkladné péče a ošetřili mu drobné oděrky. Řidič totiž řádná další zranění naštěstí neutrpěl.
5. 12. 2023 - Pomoc muži,jehož ruka zůstala zaklíněná ve vysokozdvižném vozíku
Náročnou záchranu muže ve Slušovicích, jehož ruku doslova vcucnul zdvihový mechanismus vysokozdvižného vozíku, mají za sebou dvě záchranářské posádky ze Zlína. Jen vyproštění pacienta, respektive jeho horní končetiny, trvalo hodinu a půl. Vše se navíc odehrávalo venku. Ještě než se podařilo ruku vyčerpaného muže uvolnit, záchranáři mu vytvořili tepelný komfort, podali infuzi, glukózu i léky od bolesti tak, aby náročný a dlouhý zásah byl pro zraněného co nejvíc snesitelný. Muž byl po celou dobu při vědomí. Po vyproštění ho záchranáři ještě dále ošetřili v rámci přednemocniční neodkladné péče a následně ho odvezli k dalšímu vyšetření a ošetření na traumatologii zlínské nemocnice. Muž měl velké štěstí, když se zdá, že utrpěl jen lehčí zranění.
5. 12. 2023 - Záchranáři v Bystřici pod Hostýnem se poprvé zapojili do adventního putování po městě
A tak se nám úderem 16 hodiny rozsvítilo číslo 5 na výjezdové základně v Bystřici pod Hostýnem. A víte proč? Letos poprvé jsme se zapojili do úžasné akce – Adventní procházky po Bystřici pod Hostýnem
Každý den od 1. do 24. prosince se rozsvítí jedno číslo v okně některé ze zajímavých a důležitých budov ve městě. Na číslo 1 jsme si netroufli ani pomyslet a doufali v čísla 5 nebo 15. Důvod je jasný – odkaz na tísňovou linku 155
Adresy domů, jejichž okna se postupně rozzáří, je možné najít ve facebookové skupině HOBY HRY, která zábavnou akci pro malé i velké pořádá. Tam je ke stažení i pracovní list s úžasnou omalovánkou, kterou nakreslili žáci ZUŠ Bystřice pod Hostýnem. Vyrazte s dětmi ven za světýlky
Krásný adventní čas vám všem!
4. 12. 2023 - Požár rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm
K poskytnutí přednemocniční neodkladné péče třem osobám po požáru rodinného domu v Rožnově pod Radhoštěm vyjížděly dnes po poledni dvě záchranářské posádky, z toho jedna s lékařem. Po jejich příjezdu na místo zjistily, že jeden muž trpící chronickou obstrukční plicní nemocí se nadýchal zplodin. Jeho stav se tak zhoršil. Záchranáři mu mimo jiné podali kyslíkovou terapii a takto zajištěného převezli pacienta k dalšímu vyšetření a ošetření do nemocnice ve Valašském Meziříčí. Další dvě osoby lékař vyšetřil a poté ponechal na místě s tím, že žádná zranění neutrpěly.
4. 12. 2023 - Mobilní iktová jednotka zachraňovala na Valašsku životy
Mimořádné benefity pro zachraňované lidi přinesla mezinárodní klinická studie, do které se Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje zapojila jako první v České republice. Speciální sanitka vybavená počítačovou tomografií (CT) a jinými přístroji byla do terénu na Valašsku vysílána od 16. listopadu. Projekt skončil dnes v 7 hodin.
Výsledkem je 54 výjezdů, 46 ošetřených pacientů, z toho v šesti případech záchranářské týmy podaly přednemocniční intravenózní trombolýzu, devět pacientů převezly do centrové péče, kdy jednoho člověka záchranáři transportovali do Komplexního celebrovaskulárního centra v Ostravě a osm lidí do Iktového centra Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. K tomu řada provedených laboratorních, ultrazvukových a EEG vyšetření, a tedy i okamžité zhodnocení stavu pacienta a jeho předání konkrétním specialistům v příslušném zdravotnickém zařízení.
„Rozjet celý projekt a zabezpečit ho personálně nebylo vůbec jednoduché. Po nasazení do terénu se ve dvanáctihodinových směnách střídalo osm radiologických asistentů z různých koutů Moravy, 30 řidičů a 20 záchranářů z oblasti Valašské Meziříčí, a lékaři z Fakultní nemocnice v Motole, FN Královské vinohrady, FN Ostrava, FN U Svaté Anny v Brně, Krajské nemocnice Tomáše Bati a nemocnic v Děčíně a Vsetíně. Velmi si vážím a děkuji za pracovní nasazení a ochotu všech zúčastněných, neboť v tomto projektu úžasným způsobem spolupracovali v jednom týmu zdravotníci poskytující přednemocniční péči s kolegy z nemocničních specializovaných pracovišť. Pro valašskomeziříčskou oblast to nebylo jednoduché a všichni to zvládli perfektně,“ konstatoval ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.
Mobilní iktovou jednotku měla ZZS Zlínského kraje zapůjčenou od německých partnerů ze Saarské univerzity v Homburgu. Šlo o první takovou studii v České republice a jednu z mála v Evropě. Speciálně vyčleněný a proškolený tým testoval sanitku v hornaté oblasti Beskyd a Javorníků na Valašskomeziříčsku a Vsetínsku. Cílem bylo dosáhnout časového benefitu pro pacienta, kdy péči, kterou by dostal ve specializovaném iktovém centru, dostal přímo v terénu. Celá studie se mohla uskutečnit pouze díky podpoře Zlínského kraje a spolupráci s Krajskou nemocnicí T. Bati ve Zlíně.
„Ani můj nejoptimističtější scénář nepočítal s takovým výsledkem. Ze zkušeností ze světa plyne, že poměrně dlouho trvá, než se celý specializovaný tým sehraje. Tady to bylo ale úplně jiné. Všichni to zvládli s přehledem a radostí, všichni se nadchli. Byl to skutečný koncert. A upřímně jsem nečekal ani tolik ošetřených pacientů za pouhých 18 dní provozu sanitky. Pacienti se nám i sami ozývají zpět a děkují. To je často až dojemné,“ shrnul iniciátor projektu v ČR a člen týmu mobilní iktové jednotky doktor Radim Líčeník.
„Že u nás na Valašsku jezdí tato speciální sanitka, jsem věděla. Že ji budu zrovna já potřebovat, to mě teda vůbec nenapadlo. V nejkratší možné době přijela báječně sehraná parta záchranářů, která mě zaléčila tak, že dnes chodím, plynně mluvím a cítím se tak, jako by se ani nic nestalo. Za mě jde o neskutečnou úsporu času pro mrtvicí postiženého pacienta. Netroufám si odhadnout, v jakém stavu bych byla, kdybych na iktovou sanitku nenarazila. Mohla jsem být ochrnutá, mohla jsem mít poruchu řeči … těžko říct. Jasné ale je, že událost se stala v úterý a v neděli mně propustili z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně domů. Žádné následky na sobě nepociťuji. Cítím neuvěřitelný vděk,“ reagovala jedna z ošetřených pacientek.
Sanitka byla vysílána nejen k pacientům s mrtvicí, ale i s epileptickými záchvaty, náhle vzniklými akutními bolestmi hlavy, akutním vertigem nebo poruchou vědomí neúrazového charakteru. V praxi to vypadalo tak, že operátorka přijala výzvu a na místo vyslala nejbližší záchranářskou posádku, která pacienta zajistila v rámci přednemocniční neodkladné péče. Zároveň s ní vyjel ze základny ve Valašském Meziříčí tým mobilní iktové jednotky. Ten buď dojel přímo na místo události nebo v rámci úspory času se se záchranářskou posádkou potkal na předem vytipovaném místě, kde pacientovi po zobrazení mozku (CT), případně i mozkových tepen (CT angiografie) poskytl péči jako v nemocničním iktovém centru. Snímky z CT se poté odesílaly na radiologické pracoviště Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, jehož radiologové je vyhodnotili a konzultovali s posádkou v terénu. V případě, že pacient byl indikován k podání trombolýzy, byla tato podána přímo v terénu a pacient byl následně odvezen právě do iktového centra zlínské nemocnice.
Kromě CT byla sanitka vybavena i mnoha dalšími přístroji. Záchranáři tak byli schopni pacientovi vyšetřit CRP, renální funkce, minerály, kardiomarkery, krevní obraz, koagulaci, provést cílené ultrazvukové vyšetření od mozkových tepen a krkavic, přes echokardiogram, až po sonografické vyšetření žil dolních končetin. Díky EEG přístroji a speciálním antiepileptickým lékům byli schopni ihned na místě léčit pacienty se záchvaty. Toxikologickým panelem pak mohli zjistit i přítomnost návykových látek. „Výsledky takových vyšetření tak ukázaly, na jaké oddělení pacienta, u kterého nebyla potvrzena mrtvice, směřovat. A to šetřilo čas nejen zachraňovanému ale i nemocničnímu personálu. Podařilo se zajistit také antidotum, tedy látku, která u pacientů beroucích léky na ředění krve účinek těchto léků zastavuje a tím je možné podat nemocnému trombolýzu. Stejně tak záchranáři měli k dispozici i kontrastní látku, která je pro některé typy CT vyšetření nezbytná. Umožňuje totiž zobrazit uzávěr velkých mozkových tepen a pacient může být letecky přepraven přímo do komplexního iktového centra, kde může podstoupit mnohdy život zachraňující mechanickou trombektomii. To je speciální intervenční metoda, díky které je možné odstranit uzávěr tepny způsobený krevní sraženinou,“ upřesnil náměstek léčebné péče Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Dorián Pfeifer.
Výsledky z působení mobilní iktové jednotky na Valašsku se budou do studie dále statisticky zpracovávat. Sledovat se bude například další zdravotní vývoj pacientů či kvalita a rychlost jejich návratu do běžného života. Podrobné výsledky by mohly být známy příští rok v květnu.