Zdravotnická záchranná služba
Zlínského kraje, p.o.

Záchranáři ZZS ZK aktivně pomáhali v oblasti postižené živelnou katastrofou

Okamžitý zásah hned po katastrofě i následné zajišťování potřebné zdravotní péče. Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) se naplno zapojili do pomoci obcím na jižní Moravě, které zdevastovalo ničivé tornádo.

Na místa postižená živelnou katastrofou vyrazili záchranáři hned večer 24. června, když zareagovali na výzvu o pomoc z Jihomoravského kraje. „Do záchrany postižených osob jsme nasadili čtyři sanitní vozidla z výjezdových základen v Uherském Hradišti a Zlíně. Převozem pacientů do našeho regionu jsme ulevili přetíženým nemocnicím v Hodoníně a Břeclavi,“ sdělil Josef Valenta, ředitel ZZS ZK.

Následně byla ZZS ZK požádána, aby vystřídala v obci Moravská Nová Ves záchranáře Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, kteří zde působili první týden po katastrofě a zajišťovali potřebnou zdravotní péči pro místní obyvatele. „Do akce jsme nasadili dvě vozidla pro mimořádné události značky IVECO včetně stanů, dále sanitní vozidlo, RV vozidlo a dvě vozidla krizového určení. Součástí našeho zázemí byl také kontejner připravený hasičským záchranným sborem. Vzhledem k prodlouženému víkendu jsme na sobotu a neděli zajistili nepřetržitou přítomnost lékaře, který na místě kromě běžné ambulantní a výjezdové činnosti vyřešil i mnoho administrativních záležitostí. Velký dík patři doktoru Lacinovi ze Zlína, který se sám nabídl, že se akce zúčastní,“ řekl Dorian Pfeifer, náměstek pro léčebnou péči ZZS ZK.

Během každého dne v Moravské Nové Vsi ošetřili záchranáři téměř 40 osob, které přicházely nebo byly dovezeny s různě závažnými úrazy, ale také s kolapsy, dušnostmi a dalšími zdravotními komplikacemi. Celkově jich bylo 132. „Většinu pacientů se nám podařilo ošetřit na místě, pouze několik jsme museli odvézt na specializovaná pracoviště v nemocnicích v Hodoníně, Břeclavi nebo Kyjově,“ konstatoval Martin Konečný, vedoucí dopravy ZZS ZK. „Řešili jsme poměrně velké množství výplachů očí. V rámci neodkladné péče jsme ošetřili zejména pacienty po kolapsech z horka, s dušností, ale nechyběly ani závažnější úrazy po pádech ze střechy. Mimo tuto činnost jsme se snažili v rámci možností zajistit i recepty pro pacienty, kterým docházely léky, například inzulín. Vzhledem k výpadku proudu jsme také umožnili některé léky u nás v chladničce skladovat, dále jsme zájemcům z řad občanů vyšli vstříc v případě potřeby dobíjení mobilních telefonů, nebo elektrických vozíků pro seniory,“ doplnil Dorian Pfeifer.

Mise záchranářů ze ZZS ZK v oblasti postižené tornádem skončila ve středu 7. července, kdy je na místě vystřídali příslušníci Armády ČR. „Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným zdravotníkům zajišťujícím výjezdovou a ambulantní činnost, ale také podpůrnému týmu, který poskytl nepostradatelnou podporu pro spojení a komunikaci. Taktéž spolupráce se všemi ostatními složkami IZS na místě byla vynikající, neboť zajištění materiálem, stravou nebo pohonnými hmotami bylo zcela bezproblémové,“ dodal Josef Valenta, ředitel ZZS ZK.

Aktuality


4. 6. 2023 V buchlovských kopcích vyhasly dva lidské životy


Dva lidé dnes odpoledne zemřeli po střetu dvou motorek v buchlovských kopcích na silnici I/50 u Střílek na Uherskohradišťsku....

2. 6. 2023 Častěji vyjíždíme k nehodám s cyklisty a elektrokoloběžkami


S příchodem teplejšího počasí začali naši záchranáři častěji vyjíždět k úrazům, které přímo souvisí s letními aktivitami. Přibývá nehod, při kterých je...

1. 6. 2023 Hravě záchranářem aneb Týden bezpečnosti Zlínského kraje


Jak zvládnout rizikové situace a ještě lépe – jak jim předcházet. To vše, a ještě mnohem víc se dozvěděli...